Virové onemocnění působené herpesvirem.
Prase je přirozeným hostitelem viru, od kterého se nákaza přenáší na další domácí a volně žijící zvířata. Na člověka onemocnění přenosné není.
U prasat se onemocnění projevuje především příznaky postižení centrální nervové soustavy (odtud název „pseudovzteklina“), dýchacího traktu a způsobuje potraty. Čím jsou prasata při infekci mladší, tím výrazněji u nich onemocnění probíhá. Selata jsou také nejčastějšími šiřiteli viru (SVÚ Zvolen uvádí séropopozitivitu u 56 % u ulovených a vyšetřených selat).
U dospělé černé zvěře může onemocnění probíhat nenápadně, bez výrazných klinických příznaků a virus často dlouho přežívá v těle v latentní neinfekční podobě.
Nemocná prasata vylučují virus nosním sekretem, slinami, mlékem a dalšími tělesnými tekutinami.
U psů probíhá onemocnění velmi rychle a končí vždy fatálně. Virus způsobuje encefalitidu (zánět mozku), která se projevuje nesnesitelným svěděním, které vede až k sebepoškozování. Dalšími příznaky je slinotok, ztráta hlasu způsobená obrnou hrtanu, záškuby svalů a paralýza a následně úhynu.
Inkubační doba (od nakažení k prvním příznakům onemocnění ) je 2-6 dní. Úhyn nastává velmi rychle – za 24 -48 hodin po objevení se prvních příznaků.
Léčba není možná.
Vakcína proti Aujezskyho chorobě v době vydání publikace není vyvinuta
Preventivní opatření: